Jak v sobě najít odvahu otevřít Pandořinu skříňku

25.04.2025

Ve svých životech jsme mnohdy nuceni potlačovat svá přání, touhy nebo i strachy. Možná se zpočátku zdají být neškodné a možná i lákavé. Nemáme zprvu pocit, že je na nich něco špatného. I když… reálně se někde hluboko v nás ozývá slabý hlásek nesouhlasu.

Co se tedy vlastně může skrývat pod zástěrkou tajných tužeb a přání? Existuje obrovská škála obav, strachů a tužeb. Bohužel je zde nelze zmínit všechny. Proto vybíráme ty, se kterými se setkáváme hodně často.

  • Strach přiznat partnerovi/partnerce své fantazie.
  • Obavy z reakce okolí (rodiny, přátel, kolegů) na zájem o BDSM.
  • Pocity provinění nebo studu spojeny s BDSM touhami.
  • Touha po vyzkoušení metod, které jsou v jiných vztazích přirozenými součástmi.
  • Strach z odsouzení nebo nepochopení v rámci společnosti a obava ze sociální izolace.

Postupem času, kdy jsme procházeli svými životními etapami, stávaly se tyto naše touhy nezřídka přítěží. Závažím, jež nám nedovolilo být sebou samým. Mohly nás znepokojovat a my jsme s nimi sváděli svůj vlastní vnitřní boj. Jenže jsme neměli odvahu hledat spojence, důvěrníka. Byli jsme v tom sami. Žili jsme v nepodloženém domnění, že by nás nikdo nemohl pochopit, že by nás odsoudili, nebo se nám dokonce vysmáli. Našim vřelým přáním byla… změna.

Jenže nad tímto našim přáním vždy zvítězil stud a obavy z reakce okolí. Co si o nás lidé pomyslí, když vyjdou naše touhy na světlo? Ztratíme přátele? Odvrátí se od nás naši blízcí? Co když nás odsoudí kolegové? Jak s tím budeme žít?

A tak nás pomalu svíraly konvence a snaha zavděčit se okolí s cílem nevybočovat z řady. Jedinou přijatelnou obranou pro nás bylo jednoduše se zbavit svých snů a tužeb. Nemyslet na ně. Zkusit zapomenout. Pustit je z hlavy a nevracet se k nim. To přece musí zabrat!

Jenže nezabralo… Neustále se nám do mysli vkrádaly tytéž touhy. Zpočátku plíživě. Jenže jak čas plynul, byly stále hlasitější a naléhavější. Nebraly ohled na to, že chceme žít dynamicky a přirozeně. Že chceme zažít na vlastní kůži pocit naplnění a přijmout nejen sami sebe takové jací jsme, ale aby nás stejně tak uměli pochopit a přijmout druzí.

Přestože nás toto uvědomění tížilo, nedokázali jsme se svým touhám postavit tváří v tvář a nepokusili se je přetvořit na něco pozitivního. Proto na nás neustále dopadaly jako stín, kterému nelze uniknout. Vynakládali jsme všemožné úsilí vytěsnit je někam do podvědomí.

Navzdory tomu často ožívaly jako nehmatatelní strašáci a my se jich začali vážně obávat. Byly s námi neustále. Ovládly naše mysli, i naše chování a my se raději uzavírali sami do sebe. Zmocnil se nás smutek a stále těsněji nás ovíjel a svíral svými studenými pařáty. A obrana? Vytvořili jsme si fiktivní třináctou komnatu, kam jsme všechny touhy a strachy které nás děsily uzamkli do pomyslné Pandořiny skříňky. Byla to trnitá cesta, přesto nezbytná pro pocit naší duševní pohody. Stálo nás to přece tolik sil a odříkání…

Ale ruku na srdce: Opravdu jsou navždy pryč? Zmizely jako mávnutím kouzelného proutku? Skutečně je v nenávratnu obtížná životní situace? Žijeme nyní v komfortu, po jakém jsme toužili? Stali jsme se lepšími a jsme konečně zcela úplní?

Mysleli jsme také na variantu, že může nastat nečekaná situace, která odemkne to, co má zůstat světu skryto? Co když se ty stejné touhy vrátí zpět zcela nepozvány?

Máme pro vás řešení. Nemusíte v tom být sami!

Že se nemáte komu svěřit? Nenacházíte informace k vašemu problému? Není to pravda!

Z vaší strany to chce jen odvahu otevřít pomyslnou Pandořinu skříňku, potažmo svou mysl a nechat vyjít na povrch vaše trápení. Vpustit do stínů světlo, protože teprve potom zmizí.

Spoustu informací ale i odkazů naleznete v našich článcích a podcastech. Jestliže tam není obsažen váš případ, napište nám. Společně můžeme najít cestu, abyste mohli opustit svůj diskomfort a začít žít plnohodnotný život se všemi radostmi i starostmi které přináší. Neumíme zázraky, ale můžeme s jistotou říci, že jsme dokázaly změnit zdánlivě bezútěšné životy několika lidem, kteří své kostlivce dokázali přetvořit na něco, co jim doslova změnilo život. Díky tomu jsou z nich dnes zcela jiní lidé. Veselí, smíření sami se sebou a mnohem šťastnější. Někdy stačí pozorně naslouchat, podpořit, pochopit, přidat dávku empatie a správně nasměrovat. Věřte, že nic lidského nám není cizí a od nás vám nehrozí žádná psychická ani fyzická zranění.

My vám ukážeme, že Safe, sane and consensual má v BDSM své důležité opodstatnění.

Pomůžeme vám přetvořit vaše touhy na něco pozitivního. Něco, co může být ve výsledku zdrojem potěšení, intimity, sebevyjádření a osobního růstu s podmínkou, že se k němu vždy musí přistupovat správným způsobem. Poté zjistíte, že BDSM touhy lze realizovat bezpečně, zodpovědně a s respektem ke všem zúčastněným.

Vy sami pro to můžete udělat několik zásadních věcí: Přetlumočte někomu, komu důvěřujete, co vás trápí. Stanovte si hranice a vždy respektujte hranice jiných. Zjišťujte si informace, učte se s nimi pracovat a snažte se je uvádět do praxe. Mějte na paměti, že tady vždy budou jisté předsudky a stigmatizace, ale pokud se obrátíte na lidi, kteří jsou znalí těchto problémů, výrazně vám to ulehčí život. Ano, jsou to jisté překážky, ale také výzvy. Postavte se jim čelem. Už neutíkejte!

Pokud je váš problém hlubší, pak rozhodně vyhledejte odborníka. Nemáte se za co stydět!

Co říci závěrem?

Předně chceme zdůraznit, že BDSM touhy jsou normální a přirozené. Vůbec není důvod, abyste se za ně styděli!

Prozkoumávejte své touhy beze strachu a s otevřenou myslí. Pouze Vy máte moc změnit svůj život. Nečekejte, že to někdo udělá za Vás. Jedině Vy jste těmi tvůrci, kteří drží v rukou všechny trumfy. Odložte stud a použijte je. Navazujte komunikaci s někým, kdo je naladěn na stejnou vlnu. Nebuďte v tom sami! Najděte si přátele v BDSM komunitě a otevřeně s nimi hovořte. Zamkněte třináctou komnatu a zahoďte klíče. Nepotřebujete žádnou berličku, nemusíte se uzavírat do sebe a nechat se ovládat svými obavami a strachy. Dovolte si být sami sebou a ostatní vás tak začnou brát také!